Střet s islámem prostě přijde

Body: 

Musíme být připraveni, teroristické útoky islámských fundamentalistů mohou dorazit až k nám, varuje bývalý náčelník Generálního štábu české armády Jiří Šedivý. „Musí se konečně přijít s nějakým opravdu zásadním rozhodnutím, které by omezilo příliv imigrantů, kteří jsou většinou právě islámského vyznání. Vždycky si lidé, kteří budou reprezentovat radikální islám, terč najdou, mohou to být noviny, které zveřejnily karikatury, jako ve Francii, ale příště to mohou být třeba ženy, které nosí minisukně,“ prohlásil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz generál Jiří Šedivý s tím, že

Je barbarský teroristický útok proti satirickému týdeníku ve Francii důkazem, že se střet s radikálním islámem přesouvá z islámského prostředí do Evropy?

Vždycky jsem říkal, že budeme bojovat s radikálním islámem na dvou základních frontách, na Středním východě a u nás v Evropě. Ten přesun zkrátka pokračuje, radikalizace islamistů je zcela evidentní, to přece není problém jen Francie, například v Německu mají podobné problémy. Tohle všechno začíná směřovat k tomu, že budeme muset i my vzít zcela vážně, že se děje něco úplně jiného, než jsme byli zvyklí, že konflikt civilizací, o kterém mluvil a psal americký politolog Samuel Huntington, se skutečně zrealizuje. Francouzští politici, včetně prezidenta, před několika málo týdny při útocích, které teroristé prováděli auty, říkali, že to jsou činy šedých vlků samotářů s radikálními názory ovlivněných radikálním islámem, a ono to tak není. Ve skutečnosti dochází k tomu, že islámská komunita ve Francii se začíná oživovat a tohle je výsledek.

Vynořuje se spousta obav, že v Evropě začne docházet k jakési islamofóbii, která vynese k moci extrémní pravici a nacionalisty, které jsou proti multikulturalismu a imigraci. Myslíte si, že k něčemu takovému bude evropská společnost ještě více směřovat?

Už se to děje. V Německu v posledních dnech probíhají velké demonstrace proti islamizaci Německa. A byť se nepodařilo ve velkých městech uspořádat mnohem větší demonstrace než v Drážďanech, ty pokusy budou čím dál častější a čím dál úspěšnější. A teroristické činy, jako byl ten ve Francii, tomu jen napomohou a celou situaci budou dál vyostřovat. S tím, že se začne něco takového odehrávat jak na jedné, tak na druhé straně i u nás, musíme počítat.

Mají se tedy lidé, jako třeba šéf Úsvitu Tomio Okamura, který na sociální síti zveřejnil „návod na ochranu před islámem“, kde Úsvit radí lidem, aby chovali psy a prasata a chodili je venčit kolem mešit a dalších míst, kde se pohybují muslimové, bát útoku?

Nevím, jestli by se měl bát zrovna pan Okamura, ono se to nedá personifikovat, protože ten proces je nastaven. To je pohyb, který v nějakém případě vystřelí, ve Francii to bylo na satirický časopis, ale to podhoubí je mnohem širší. Vždycky si lidé, kteří budou reprezentovat radikální islám, ten terč najdou, mohou to být třeba noviny, které zveřejnily karikatury, jako ve Francii, ale příště to mohou být třeba ženy, které nosí minisukně. Budou je střílet, protože jim budou vadit. Zatím vidíme jen určité špičky, ale všechno je zatím skryté v tom podhoubí, to začne bobtnat a bobtnat pořád dál. Musíme být připraveni.

Myslíte si, že tohle je v podstatě jen začátek něčeho mnohem horšího, co teprve přijde?

Řekl bych, že to je začátek dalšího stupně toho střetu, je to vyšší úroveň.

Může se Evropa takovým teroristickým útokům účinně bránit, když v západních zemích už vyrůstá druhá či třetí generace muslimů, kteří se radikalizují, a přitom už mají francouzské, německé, britské občanství?

Myslím, že Evropa má v tomto smyslu naprosto nevhodnou politiku. Migrační politika je založená na tom, že kdokoli sem přijde, má právo tady zůstat a potom se chovat tak, že nerespektuje většinu, která v Evropě žije. To je velmi špatné. Dnes vzniká konflikt mezi Velkou Británií a zbytkem Evropy, ani Velká Británie nechce dál riskovat, že se velká část imigrantů přesune k nim.

Česky