Střet s Ruskem? Sebevražda.

Body: 

Střet s Ruskem? Sebevražda. Ukrajina bude bez Krymu, říká generál Šedivý

  20:24
Výzvy k všeobecné mobilizaci ukrajinských sil k obraně Krymu mají podle bezpečnostního experta a bývalého náčelníka generálního štábu české armády Jiřího Šedivého jen politický význam. Otevřený střet s ruskými ozbrojenými silami by totiž pro Ukrajinu vyústil v sebevražedné krveprolití, říká v rozhovoru.
Vojáci čekají u ukrajinských hranic na Krymu.

Vojáci čekají u ukrajinských hranic na Krymu. | foto: Reuters

Krize na Ukrajině

Mají výzvy ukrajinských předáků k všeobecné mobilizaci nějaký smysl, vzhledem k ruské síle, která proti nim stojí?
Politický význam to určitě má. Čistě logicky však pokus bránit vojensky Krym nemá smysl. Přímá konfrontace s nepoměrně silnějšími ruskými ozbrojenými silami by byla sebevražedným krveprolitím.

Je to běžný způsob, aby neoznačení vojáci takto pomalu postupně obsazovali důležitou infrastrukturu?
Záleží na prostředí, ve kterém operace probíhá. V běžném konfliktu nějakých dvou zemí by však došlo k obsazení letišť, telekomunikačních uzlů či skladů s pohonnými hmotami až těsně před nějakou invazí. Na Krymu však Rusové vstupují do přátelsky nakloněného prostředí a skutečnost, že se pohybují po ukrajinském území, jen ukazuje na to, jak se cítí bezpečně.

Jiří Šedivý, bývalý šéf generálního štábu

Jiří Šedivý, bývalý šéf generálního štábu

A že jsou neoznačení, to je otázka válečných konvencí, protože dokud nejsou v označené uniformě, nejsou vojáky nikoho. Vždycky se pak díky tomu dají věci zpochybnit. Dokud v ulicích nebudou muži v ruských uniformách s výložkami a znaky, mohou říci: Ale podívejte se, to nejsou naši vojáci, můžou to být jen naši sympatizanti. Ano, je to pokrytecké, ale jen to dokazuje, že se Rusové na Krymu chovají jako na svém vlastní území.

Úřadující ukrajinský prezident dal rozkaz k bojové pohotovosti armády:

 

Jak by se měl v tuto chvíli zachovat Západ, ať už jde o Spojené státy nebo NATO či Evropskou unii?

Rusko nemá kam spěchat, je to pro ně komfortní situace. Vstupují na velmi proruské území. Západ má několik možností, od sankcí či stupňování nějakého ekonomického tlaku. Jenže Rusové nejsou tak slabí, jak si myslíme. Jestliže ruský plyn nebude chtít Evropa, Čína po něm sáhne okamžitě. V případě ekonomických sankcí se Moskva v klidu obrátí směrem na Východ.

A to, že by americký prezident nepřijel na jednání nejsilnějších zemí G8, není řešením. To naopak ruský prezident Putin může být daleko uraženější, že nikdo nepřijel na jeho olympiádu do Soči. Klidně teď může namítat: nepřijeli jste, tak teď se s vámi zase nebudu vůbec bavit já.

On-line reportáž

09:26
Ukrajinská policie ráno v Doněcku vytlačila ze sídla oblastní správy proruské radikály, kteří budovu obsadili ve středu a na její střeše vyvěsili ruskou vlajku. Policisté podle místních médií rázným zákrokem budovu vyklidili a zadrželi 70 lidí. Mezi zatčenými je údajně i vůdce radikálů Pavel Gubarev.
09:24
Americká moderátorka televizní stanice Russia Today Liz Wahlová v přímém přenosu rezignovala na svůj post. Svůj krok zdůvodnila tím, že z "etických a morálních" důvodů nemůže dále pracovat pro stanici financovanou Kremlem, která ospravedlňuje akce ruského prezidenta Vladimira Putina. Washingtonská zpravodajka této televize také uvedla, že tak učinila i kvůli rodinnému původu. Její prarodiče utekli do USA z Maďarska před sovětskými jednotkami, její otec je armádní veterán.
09:02
Ukrajinci navzdory neklidné situaci ve své zemi podle agentury AFP na berlínském veletrhu turistiky lákají k návštěvě letovisek na Krymu, malebného Kyjeva jako ideálního místa na dovolenou či plavbám po Černém moři.
08:57
Evropská unie zveřejnila seznam 18 představitelů bývalého vedení ukrajinského režimu, kterým zmrazila majetek. Kromě bývalého prezidenta Viktora Janukovyče se sankce týká například exministra vnitra Vitalije Zacharčenka, bývalého generálního prokurátora Viktora Pšonky či někdejší ministryně spravedlnosti Oleny Lukašové. Na seznamu je i Janukovyčův syn Viktor, který zastává post poslance.
08:29
V Bruselu se dnes koná mimořádný summit EU o krizové situaci na Ukrajině. Ukrajinský premiér Jaceňuk už je na cestě.
06.března 2014 v 04:47, příspěvek archivován: 06.března 2014 v 08:28

PM Yatseniuk certainly scores points for flying econ class to Brussels yesterday #euromaidan pic.twitter.com/L92HYsKWjT

Připadá v úvahu například nějaká velmi rychlá operace spojeneckých jednotek, které by na situaci dohlédly na místě?
Myslím, že ústředním problémem je nyní pouze Krym a všechno ostatní může být jen zástěrka, včetně nepokojů v dalších ukrajinských městech na východě, ve kterých žije početná proruská menšina. Nějaká zahraniční operace by patrně nic nevyřešila. Rusové mají značný náskok, i co se týká příprav na obsazení poloostrova. Vyslání zahraničních vojáků by nemělo proto šanci na úspěch. Rusko chce Krym.

Myslíte, že je to konec Ukrajiny v takové podobě, jak jsme ji znali dosud?
Měli bychom si zvykat, že Ukrajina jako taková zůstane, ale bohužel už bez Krymu.

Ruská válečná loď u břehu Krymu:

 
Autoři: natoaktual.cz,

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/ukrajina-nemuze-proti-rusku-vyhrat-dbj-/zpr_nato.aspx?c=A140301_202513_zpr_nato_inc

Česky